AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 62W
Product Attributes:
SeriesEDP65 (65W)
Product StatusActive
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)1.3A
Power (Watts)62 W
No Load Power Consumption210mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length48" (1.22m)
Input ConnectorIEC 320-C18
Features-
Size / Dimension5.34" L x 2.59" W x 1.46" H (135.6mm x 65.8mm x 37.1mm)
Approval AgencyCB, CE, cURus, FCC, UL
Standard Number60601-1
TT-DKEY-2622-EDP65-48-MB2-100-ND
in stockINR 4222.664999999999
Astrodyne TDI
1 1
Astrodyne TDI 2622-EDP65-48-MB2-100-ND
Sku: TT-DKEY-2622-EDP65-48-MB2-100-ND
Description of product
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 62W
Product Attributes:
SeriesEDP65 (65W)
Product StatusActive
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)1.3A
Power (Watts)62 W
PolarizationPositive Center
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel VI
Cord Length48" (1.22m)
Input ConnectorIEC 320-C18