T16-P MICRO LINEAR ACTUATOR
Motor TypeBrushed
Stroke Length11.811" (300.00mm)
Load Force (Dynamic)67.44lbf (300.0N)
Load Force (Static)122.40lbf (500.0N)
Speed0.19 in/s (4.8 mm/s)
Duty Cycle20%
Voltage - Rated12VDC
ConstructionBall Screw
Accuracy±1.20mm
Acceleration-
Features-
Gear Reduction Ratio256
Feedback TypePotentiometer
Termination StyleWire Leads with Connector
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Ingress Protection-
Approval Agency-
TT-DKEY-2495-T16-300-256-12-P-ND
in stockINR 16042.5
Actuonix Motion Devices Inc
1 1
Actuonix Motion Devices Inc 2495-T16-300-256-12-P-ND
Sku: TT-DKEY-2495-T16-300-256-12-P-ND
Description of product
T16-P MICRO LINEAR ACTUATOR
Motor TypeBrushed
Speed0.19 in/s (4.8 mm/s)
Duty Cycle20%
Voltage - Rated12VDC
ConstructionBall Screw
Accuracy±1.20mm
Acceleration-
Gear Reduction Ratio256
Feedback TypePotentiometer