L16-P MICRO LINEAR ACTUATOR
Product Attributes:
SeriesL16
Motor TypeBrushed
Stroke Length3.937" (100.00mm)
Load Force (Dynamic)44.96lbf (200.0N)
Load Force (Static)56.20lbf (250.0N)
Speed0.32 in/s (8.0 mm/s)
Duty Cycle20%
Voltage - Rated12VDC
ConstructionBall Screw
Accuracy±0.40mm
Acceleration-
Features-
Gear Reduction Ratio150
Feedback TypePotentiometer
Termination StyleWire Leads with Connector
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Approval Agency-
TT-DKEY-2495-L16-100-150-12-P-ND
in stockINR 13950
Actuonix Motion Devices Inc
1 1
Actuonix Motion Devices Inc 2495-L16-100-150-12-P-ND
Sku: TT-DKEY-2495-L16-100-150-12-P-ND
Description of product
L16-P MICRO LINEAR ACTUATOR
Product Attributes:
SeriesL16
Motor TypeBrushed
Stroke Length3.937" (100.00mm)
Speed0.32 in/s (8.0 mm/s)
Duty Cycle20%
Voltage - Rated12VDC
ConstructionBall Screw
Accuracy±0.40mm
Acceleration-
Gear Reduction Ratio150
Feedback TypePotentiometer