L12-I MICRO LINEAR ACTUATOR
Product Attributes:
SeriesL12
Motor TypeBrushed
Stroke Length1.969" (50.00mm)
Load Force (Dynamic)4.95lbf (22.0N)
Load Force (Static)44.96lbf (200.0N)
Speed0.98 in/s (25.0 mm/s)
Duty Cycle20%
Voltage - Rated6VDC
ConstructionBall Screw
Accuracy±0.30mm
Acceleration-
FeaturesIntegrated Controller
Gear Reduction Ratio50
Feedback TypePotentiometer
Termination StyleWire Leads with Connector
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Approval Agency-
TT-DKEY-2495-L12-50-50-6-I-ND
in stockINR 16042.5
Actuonix Motion Devices Inc
1 1
Actuonix Motion Devices Inc 2495-L12-50-50-6-I-ND
Sku: TT-DKEY-2495-L12-50-50-6-I-ND
Description of product
L12-I MICRO LINEAR ACTUATOR
Product Attributes:
SeriesL12
Motor TypeBrushed
Stroke Length1.969" (50.00mm)
Speed0.98 in/s (25.0 mm/s)
Duty Cycle20%
Voltage - Rated6VDC
ConstructionBall Screw
Accuracy±0.30mm
Acceleration-
FeaturesIntegrated Controller
Gear Reduction Ratio50
Feedback TypePotentiometer