L12-P MICRO LINEAR ACTUATOR
Motor TypeBrushed
Stroke Length1.969" (50.00mm)
Load Force (Dynamic)9.44lbf (42.0N)
Load Force (Static)44.96lbf (200.0N)
Speed0.51 in/s (13.0 mm/s)
Duty Cycle20%
Voltage - Rated6VDC
ConstructionBall Screw
Accuracy±0.30mm
Acceleration-
Features-
Gear Reduction Ratio100
Feedback TypePotentiometer
Termination StyleWire Leads with Connector
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Approval Agency-
TT-DKEY-2495-L12-50-100-6-P-ND
in stockINR 13950
Actuonix Motion Devices Inc
1 1
Actuonix Motion Devices Inc 2495-L12-50-100-6-P-ND
Sku: TT-DKEY-2495-L12-50-100-6-P-ND
Description of product
L12-P MICRO LINEAR ACTUATOR
Motor TypeBrushed
Stroke Length1.969" (50.00mm)
Speed0.51 in/s (13.0 mm/s)
Duty Cycle20%
Voltage - Rated6VDC
ConstructionBall Screw
Accuracy±0.30mm
Acceleration-
Gear Reduction Ratio100
Feedback TypePotentiometer