L12-S MICRO LINEAR ACTUATOR
Product Attributes:
SeriesL12
Product StatusActive
TypeLinear Actuator
Motor TypeBrushed
Stroke Length1.181" (30.00mm)
Load Force (Dynamic)9.44lbf (42.0N)
Load Force (Static)44.96lbf (200.0N)
Speed0.51 in/s (13.0 mm/s)
Duty Cycle20%
Voltage - Rated6VDC
ConstructionBall Screw
Accuracy±0.20mm
Acceleration-
FeaturesLimit Switches
Gear Reduction Ratio100
Feedback Type-
Termination StyleWire Leads with Connector
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Approval Agency-
TT-DKEY-2495-L12-30-100-6-S-ND
in stockINR 12555
Actuonix Motion Devices Inc
1 1
Actuonix Motion Devices Inc 2495-L12-30-100-6-S-ND
Sku: TT-DKEY-2495-L12-30-100-6-S-ND
Description of product
L12-S MICRO LINEAR ACTUATOR
Product Attributes:
SeriesL12
Product StatusActive
TypeLinear Actuator
Motor TypeBrushed
Stroke Length1.181" (30.00mm)
Speed0.51 in/s (13.0 mm/s)
Duty Cycle20%
Voltage - Rated6VDC
ConstructionBall Screw
Accuracy±0.20mm
Acceleration-
FeaturesLimit Switches
Gear Reduction Ratio100
Feedback Type-