L12-I MICRO LINEAR ACTUATOR
Motor TypeBrushed
Stroke Length3.937" (100.00mm)
Load Force (Dynamic)17.99lbf (80.0N)
Load Force (Static)44.96lbf (200.0N)
Speed0.26 in/s (6.6 mm/s)
Duty Cycle20%
Voltage - Rated12VDC
ConstructionBall Screw
Accuracy±0.50mm
Acceleration-
FeaturesIntegrated Controller
Gear Reduction Ratio210
Feedback TypePotentiometer
Termination StyleWire Leads with Connector
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Approval Agency-
TT-DKEY-2495-L12-100-210-12-I-ND
in stockINR 16042.5
Actuonix Motion Devices Inc
1 1
Actuonix Motion Devices Inc 2495-L12-100-210-12-I-ND
Sku: TT-DKEY-2495-L12-100-210-12-I-ND
Description of product
L12-I MICRO LINEAR ACTUATOR
Motor TypeBrushed
Stroke Length3.937" (100.00mm)
Speed0.26 in/s (6.6 mm/s)
Duty Cycle20%
Voltage - Rated12VDC
ConstructionBall Screw
Accuracy±0.50mm
Acceleration-
FeaturesIntegrated Controller
Gear Reduction Ratio210
Feedback TypePotentiometer