HOOKUP STRND 28AWG 18KV BLK 100'
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand19/40
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialFluorinated Ethylene-Propylene (FEP)
Jacket (Insulation) Diameter0.044" (1.12mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.014" (0.35mm)
Length100.0' (30.5m)
Voltage18kV
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Jacket ColorBlack
Qualification-
TT-DKEY-2475/28BK-100-ND
in stockINR 54122.4
Daburn Electronics
1 1
Daburn Electronics 2475/28BK-100-ND
Sku: TT-DKEY-2475/28BK-100-ND
Description of product
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand19/40
Length100.0' (30.5m)
Voltage18kV