RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Product Attributes:
SeriesA5
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current133.3 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)40 A
Switching Voltage380VAC, 75VDC - Max
Must Operate Voltage8.4 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Operate Time5 ms
Release Time3 ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TT-DKEY-2449-A51AE12VDC1.6-ND
in stockINR 283.68
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A51AE12VDC1.6-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A51AE12VDC1.6-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Product Attributes:
SeriesA5
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current133.3 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)40 A
Must Operate Voltage8.4 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Operate Time5 ms
Release Time3 ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin