RELAY AUTOMOTIVE SPDT 150A 12V
Coil TypeNon Latching
Coil Current133.3 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)80 A
Switching Voltage145VDC - Max
Must Operate Voltage7.8 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Operate Time15 ms
Release Time15 ms
FeaturesDiode, Sealed - Fully, Magnetic Blowout
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2449-A3KM1CSQ12VDC1.6D-ND
in stockINR 1316.1600000000003
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A3KM1CSQ12VDC1.6D-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A3KM1CSQ12VDC1.6D-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 150A 12V
Coil TypeNon Latching
Coil Current133.3 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)80 A
Switching Voltage145VDC - Max
Must Operate Voltage7.8 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Operate Time15 ms
Release Time15 ms
Mounting TypeChassis Mount