RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 48V
Product Attributes:
SeriesA2
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current33.3 mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)40 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage33.6 VDC
Must Release Voltage4.8 VDC
Operate Time7 ms
Release Time5 ms
FeaturesDiode, Sealed - Fully
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2449-A2M1CSQ48VDC1.6D-ND
in stockINR 463.68
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A2M1CSQ48VDC1.6D-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A2M1CSQ48VDC1.6D-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 48V
Product Attributes:
SeriesA2
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current33.3 mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)40 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage33.6 VDC
Must Release Voltage4.8 VDC
Operate Time7 ms
Release Time5 ms
FeaturesDiode, Sealed - Fully
Mounting TypeChassis Mount