RELAY AUTOMOTIVE SPDT 120A 24V
Coil TypeNon Latching
Coil Current66.7 mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)60 A
Switching Voltage110VDC - Max
Must Operate Voltage15.6 VDC
Must Release Voltage2.4 VDC
Operate Time15 ms
Release Time15 ms
FeaturesDiode, Sealed - Fully, Magnetic Blowout
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2449-A2K1CSQ24VDC1.6D-ND
in stockINR 1036.8
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A2K1CSQ24VDC1.6D-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A2K1CSQ24VDC1.6D-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 120A 24V
Coil TypeNon Latching
Coil Current66.7 mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)60 A
Switching Voltage110VDC - Max
Must Operate Voltage15.6 VDC
Must Release Voltage2.4 VDC
Operate Time15 ms
Release Time15 ms
Mounting TypeSocketable