RELAY AUTOMOTIVE SPST 120A 12V
Product Attributes:
SeriesA2K
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current133.3 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)60 A
Switching Voltage110VDC - Max
Must Operate Voltage7.8 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Operate Time15 ms
Release Time15 ms
FeaturesDiode, Sealed - Fully, Magnetic Blowout
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2449-A2K1ASQ12VDC1.6D-ND
in stockINR 923.04
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A2K1ASQ12VDC1.6D-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A2K1ASQ12VDC1.6D-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPST 120A 12V
Product Attributes:
SeriesA2K
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current133.3 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)60 A
Switching Voltage110VDC - Max
Must Operate Voltage7.8 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Operate Time15 ms
Release Time15 ms
Mounting TypeSocketable