RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V
Product Attributes:
SeriesA2H
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current75 mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)50 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage15.6 VDC
Must Release Voltage2.4 VDC
Operate Time10 ms
Release Time10 ms
FeaturesResistor, Sealed - Fully
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2449-A2HF1CSQ24VDC1.6R-ND
in stockINR 362.88
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A2HF1CSQ24VDC1.6R-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A2HF1CSQ24VDC1.6R-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V
Product Attributes:
SeriesA2H
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current75 mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)50 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage15.6 VDC
Must Release Voltage2.4 VDC
Operate Time10 ms
Release Time10 ms
Mounting TypeChassis Mount