RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 24V
Product Attributes:
SeriesA2
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current66.7 mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)40 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage16.8 VDC
Must Release Voltage2.4 VDC
Operate Time7 ms
Release Time5 ms
FeaturesDiode, Sealed - Fully
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TT-DKEY-2449-A2F1ASQ24VDC1.6D-ND
in stockINR 328.32
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A2F1ASQ24VDC1.6D-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A2F1ASQ24VDC1.6D-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 24V
Product Attributes:
SeriesA2
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current66.7 mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)40 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage16.8 VDC
Must Release Voltage2.4 VDC
Operate Time7 ms
Release Time5 ms
FeaturesDiode, Sealed - Fully
Mounting TypeChassis Mount