RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V
Product Attributes:
SeriesA1
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current100 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage8.4 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Operate Time10 ms
Release Time7 ms
FeaturesResistor, Sealed - Fully
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TT-DKEY-2449-A11ASQ12VDC1.2R-ND
in stockINR 267.84
CIT Relay and Switch
1 1
CIT Relay and Switch 2449-A11ASQ12VDC1.2R-ND
Sku: TT-DKEY-2449-A11ASQ12VDC1.2R-ND
Description of product
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V
Product Attributes:
SeriesA1
Product StatusActive
Coil TypeNon Latching
Coil Current100 mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30 A
Switching Voltage75VDC - Max
Must Operate Voltage8.4 VDC
Must Release Voltage1.2 VDC
Operate Time10 ms
Release Time7 ms
Mounting TypeSocketable