POT 47K OHM 0.4W CARBON LINEAR
Product Attributes:
Series23, Citec
Product StatusActive
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.4W
Built in SwitchRotary, DPST
Number of Turns1.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient5%
Rotation300°
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeFlatted
Actuator Length1.969" (50.00mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread-
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-23ESA473MMF50AF-ND
in stockINR 1186.5600000000002
TE Connectivity Passive Product
1 1
TE Connectivity Passive Product 23ESA473MMF50AF-ND
Sku: TT-DKEY-23ESA473MMF50AF-ND
Description of product
POT 47K OHM 0.4W CARBON LINEAR
Product Attributes:
Series23, Citec
Product StatusActive
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.4W
Built in SwitchRotary, DPST
Number of Turns1.0
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeUser Defined
Temperature Coefficient5%
Rotation300°
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeFlatted