3PH 18" COILS 3000A:4-20MA
Product Attributes:
SeriesMGS
Product StatusActive
For MeasuringAC
Sensor TypeAC Single Phase/Three Phase
Current - Sensing3000A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
Frequency40Hz ~ 3kHz
Linearity-
Accuracy±1%
Voltage - Supply8V ~ 35VDC
Response Time-
Current - Supply (Max)-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
PolarizationUnidirectional
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
TT-DKEY-2272-MGS-1800-3000-ND
in stockINR 83301.03
Aim Dynamics
1 1
Aim Dynamics 2272-MGS-1800-3000-ND
Sku: TT-DKEY-2272-MGS-1800-3000-ND
Description of product
3PH 18" COILS 3000A:4-20MA
Product Attributes:
SeriesMGS
Product StatusActive
For MeasuringAC
Current - Sensing3000A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
Frequency40Hz ~ 3kHz
Linearity-
Accuracy±1%
Voltage - Supply8V ~ 35VDC
Response Time-
Current - Supply (Max)-