24MM CURRENT TRANS 250A:5VDC
Product Attributes:
SeriesV
Product StatusActive
For MeasuringAC
Sensor TypeCurrent Sensor
Current - Sensing250A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0V ~ 5V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 60Hz
Linearity±2%
Accuracy±2%
Voltage - Supply-
Response Time300ms
Current - Supply (Max)-
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Polarization-
Mounting TypeFree Hanging
Package / CaseModule, Single Pass Through
Supplier Device Package-
TT-DKEY-2272-JC24S-250A-V-ND
in stockINR 15145.515
Aim Dynamics
1 1
Aim Dynamics 2272-JC24S-250A-V-ND
Sku: TT-DKEY-2272-JC24S-250A-V-ND
Description of product
24MM CURRENT TRANS 250A:5VDC
Product Attributes:
SeriesV
Product StatusActive
For MeasuringAC
Sensor TypeCurrent Sensor
Current - Sensing250A
Number of Channels1
OutputRatiometric, 0V ~ 5V
Sensitivity-
Frequency50Hz ~ 60Hz
Linearity±2%
Accuracy±2%
Voltage - Supply-
Response Time300ms
Current - Supply (Max)-