CAP ALUM 4.7UF 20% 160V AXIAL TH
Product Attributes:
SeriesTTA
Product StatusActive
Capacitance4.7 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated160 V
ESR (Equivalent Series Resistance)70.5474Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current @ Low Frequency50 mA @ 120 Hz
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia x 0.630" L (8.00mm x 16.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Ripple Current @ High Frequency85 mA @ 50 kHz
Impedance-
TT-DKEY-2266-475TTA160M-ND,475TTA160M-ND
in stockINR 246.06399999999996
Cornell Dubilier Knowles
1 1
Cornell Dubilier Knowles 2266-475TTA160M-ND,475TTA160M-ND
Sku: TT-DKEY-2266-475TTA160M-ND,475TTA160M-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesTTA
Product StatusActive
Capacitance4.7 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated160 V
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsGeneral Purpose
Lead Spacing-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can