CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Product Attributes:
SeriesCKE
Product StatusActive
Capacitance1000 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)149.2mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsBypass, Decoupling
Ripple Current @ Low Frequency1.45 A @ 120 Hz
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Ripple Current @ High Frequency2.03 A @ 100 kHz
Impedance-
TT-DKEY-2266-108CKE063M-ND,1572-1055-ND
in stockINR 193.64800000000002
Cornell Dubilier Knowles
1 1
Cornell Dubilier Knowles 2266-108CKE063M-ND,1572-1055-ND
Sku: TT-DKEY-2266-108CKE063M-ND,1572-1055-ND
Description of product
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Product Attributes:
SeriesCKE
Product StatusActive
Capacitance1000 µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated63 V
PolarizationPolar
Ratings-
ApplicationsBypass, Decoupling
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can