SENSOR 17.4PSIA 24BIT
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Applications-
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure4.35PSI ~ 17.4PSI (30kPa ~ 120kPa)
Output TypeI2C
Output24 b
Accuracy±0.007PSI (±0.05kPa)
Voltage - Supply1.5V ~ 3.6V
Port Size-
Port StyleNo Port
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleSMD (SMT) Tab
Maximum Pressure145.04PSI (1000kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Supplier Device Package-
Grade-
Qualification-
TT-DKEY-223-MS5839-02BA36TR-ND,223-MS5839-02BA36CT-ND,223-MS5839-02BA36DKR-ND
in stockINR 1425.504
TE Connectivity Measurement Specialties
1 1
Sku: TT-DKEY-223-MS5839-02BA36TR-ND,223-MS5839-02BA36CT-ND,223-MS5839-02BA36DKR-ND
Description of product
SENSOR 17.4PSIA 24BIT
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Applications-
Pressure TypeAbsolute
Output TypeI2C
Output24 b
Accuracy±0.007PSI (±0.05kPa)
Voltage - Supply1.5V ~ 3.6V
Port Size-
Port StyleNo Port
Termination StyleSMD (SMT) Tab