HEAT SINK, STAMPING, TO-218/TO-2
Product Attributes:
SeriesHSS
Product StatusActive
TypeTop Mount
Package CooledTO-218, TO-220
Attachment MethodBolt On
ShapeRectangular, Fins
Length1.654" (42.00mm)
Width1.496" (38.00mm)
Diameter-
Fin Height0.787" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise7.36W @ 75°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.00°C/W @ 200 LFM
Thermal Resistance @ Natural10.19°C/W
MaterialAluminum Alloy
Material FinishBlack Anodized
TT-DKEY-2223-HSS23-B20-NP-ND
in stockINR 79.20000000000002
CUI Devices
1 1
CUI Devices 2223-HSS23-B20-NP-ND
Sku: TT-DKEY-2223-HSS23-B20-NP-ND
Description of product
Product Attributes:
SeriesHSS
Product StatusActive
TypeTop Mount
Package CooledTO-218, TO-220
Attachment MethodBolt On
ShapeRectangular, Fins
Length1.654" (42.00mm)
Width1.496" (38.00mm)
Diameter-
Fin Height0.787" (20.00mm)