FAN AXIAL 50X20MM 12VDC WIRE
Product Attributes:
SeriesCFM-50S
Product StatusActive
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 50mm L x 50mm H
Width20.00mm
Air Flow8.1 CFM (0.227m³/min)
Static Pressure0.060 in H2O (14.9 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAuto Restart, Speed Sensor (Tach)
Noise23.5dB(A)
RPM3000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval AgencyCE, cURus, TUV
Weight-
Power (Watts)960 mW
TT-DKEY-2223-CFM-5020S-130-235-20-ND
in stockINR 681.12
CUI Devices
1 1
CUI Devices 2223-CFM-5020S-130-235-20-ND
Sku: TT-DKEY-2223-CFM-5020S-130-235-20-ND
Description of product
FAN AXIAL 50X20MM 12VDC WIRE
Product Attributes:
SeriesCFM-50S
Product StatusActive
Voltage - Rated12VDC
Width20.00mm
Air Flow8.1 CFM (0.227m³/min)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
Noise23.5dB(A)
RPM3000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Approval AgencyCE, cURus, TUV
Weight-
Power (Watts)960 mW