FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Product Attributes:
SeriesCFM-40BG
Product StatusActive
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H
Width20.00mm
Air Flow22.5 CFM (0.630m³/min)
Static Pressure1.460 in H2O (363.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAuto Restart, Speed Sensor (Tach)
Noise51.7dB(A)
RPM18500 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval AgencyCE, cURus, TUV
Weight-
Power (Watts)8.64 W
TT-DKEY-2223-CFM-4020BG-1185-523-20-ND
in stockINR 2360.1600000000003
CUI Devices
1 1
CUI Devices 2223-CFM-4020BG-1185-523-20-ND
Sku: TT-DKEY-2223-CFM-4020BG-1185-523-20-ND
Description of product
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Product Attributes:
SeriesCFM-40BG
Product StatusActive
Voltage - Rated12VDC
Width20.00mm
Air Flow22.5 CFM (0.630m³/min)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Noise51.7dB(A)
RPM18500 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Approval AgencyCE, cURus, TUV
Weight-
Power (Watts)8.64 W