FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Product Attributes:
SeriesCFM-40BF
Product StatusActive
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H
Width20.00mm
Air Flow6.9 CFM (0.193m³/min)
Static Pressure0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAuto Restart, Speed Sensor (Tach)
Noise21.2dB(A)
RPM5500 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval AgencyCE, cURus, TUV
Weight-
Power (Watts)1.2 W
TT-DKEY-2223-CFM-4020BF-255-212-20-ND
in stockINR 961.9199999999998
CUI Devices
1 1
CUI Devices 2223-CFM-4020BF-255-212-20-ND
Sku: TT-DKEY-2223-CFM-4020BF-255-212-20-ND
Description of product
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Product Attributes:
SeriesCFM-40BF
Product StatusActive
Voltage - Rated24VDC
Width20.00mm
Air Flow6.9 CFM (0.193m³/min)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Noise21.2dB(A)
RPM5500 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Approval AgencyCE, cURus, TUV
Weight-
Power (Watts)1.2 W