FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE
Product Attributes:
SeriesCFM-38BF
Product StatusActive
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 38mm L x 38mm H
Width28.00mm
Air Flow11.3 CFM (0.316m³/min)
Static Pressure0.840 in H2O (209.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAuto Restart, Speed Sensor (Tach)
Noise46.8dB(A)
RPM12000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval AgencyCE, cURus, TUV
Weight-
Power (Watts)3.24 W
TT-DKEY-2223-CFM-3828BF-1120-468-20-ND
in stockINR 1735.2
CUI Devices
1 1
CUI Devices 2223-CFM-3828BF-1120-468-20-ND
Sku: TT-DKEY-2223-CFM-3828BF-1120-468-20-ND
Description of product
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE
Product Attributes:
SeriesCFM-38BF
Product StatusActive
Voltage - Rated12VDC
Width28.00mm
Air Flow11.3 CFM (0.316m³/min)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Noise46.8dB(A)
RPM12000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Approval AgencyCE, cURus, TUV
Weight-
Power (Watts)3.24 W