HOOK-UP STRND 28AWG BLACK 1000'
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7/36
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.047" (1.19mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length1000.0' (304.8m)
Voltage1000V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorBlack
QualificationMIL-W-16878 Type C
TT-DKEY-2215/28BK-1000-ND
in stockINR 32028.479999999996
Daburn Electronics
1 1
Daburn Electronics 2215/28BK-1000-ND
Sku: TT-DKEY-2215/28BK-1000-ND
Description of product
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7/36
Length1000.0' (304.8m)
Voltage1000V