HOOK-UP STRND 16AWG RED 1000'
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge16 AWG
Conductor Strand19/29
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.093" (2.36mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.016" (0.41mm)
Length1000.0' (304.8m)
Voltage1000V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorRed
RatingsUL Style 1430
Features-
Grade-
QualificationMIL-W-16878 Type C
TT-DKEY-2215/16RD-1000-ND
in stockINR 52308.00000000001
Daburn Electronics
1 1
Daburn Electronics 2215/16RD-1000-ND
Sku: TT-DKEY-2215/16RD-1000-ND
Description of product
HOOK-UP STRND 16AWG RED 1000'
Product Attributes:
Series-
Product StatusActive
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge16 AWG
Conductor Strand19/29
Length1000.0' (304.8m)
Voltage1000V