HOOK-UP STRND 22AWG RED
Product Attributes:
Series2200
Product StatusActive
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand19/34
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter0.051" (1.30mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.010" (0.25mm)
Length1000.0' (304.8m)
Voltage600V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorRed
RatingsUL Style 1429
FeaturesAbrasion Resistant
Grade-
QualificationMIL-W-16878 Type B
TT-DKEY-2201/22RD-1000-ND
in stockINR 26.582399999999996
Daburn Electronics
1 1
Daburn Electronics 2201/22RD-1000-ND
Sku: TT-DKEY-2201/22RD-1000-ND
Description of product
HOOK-UP STRND 22AWG RED
Product Attributes:
Series2200
Product StatusActive
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand19/34
Length1000.0' (304.8m)
Voltage600V