HOOK-UP STRND 28AWG RED
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge28 AWG
Jacket (Insulation) Diameter0.035" (0.89mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.010" (0.25mm)
Length1000.0' (304.8m)
Voltage600V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Jacket ColorRed
QualificationMIL-W-16878 Type B
TT-DKEY-2200/28RD-1000-ND
in stockINR 17.43984
Daburn Electronics
1 1
Daburn Electronics 2200/28RD-1000-ND
Sku: TT-DKEY-2200/28RD-1000-ND
Description of product
HOOK-UP STRND 28AWG RED
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge28 AWG
Length1000.0' (304.8m)
Voltage600V