PRESSURE SWITCH 9.7-250 PSIG
Product Attributes:
SeriesW117G
Product StatusActive
Applications-
Pressure TypeSwitch
Operating Pressure9.7PSI ~ 250PSI (66.88kPa ~ 1723.69kPa)
Output TypeSPDT
Output-
Accuracy±5PSI (±34.47kPa)
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) VCR®
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Maximum Pressure250PSI (1723.69kPa)
Operating Temperature-54°C ~ 107°C
Package / CaseCylinder, Threaded
Supplier Device Package-
TT-DKEY-2155-W117G-25H-VCR-C12TB-DIS-ND
in stockINR 23034.24
Whitman Controls, LLC
1 1
Whitman Controls, LLC 2155-W117G-25H-VCR-C12TB-DIS-ND
Sku: TT-DKEY-2155-W117G-25H-VCR-C12TB-DIS-ND
Description of product
PRESSURE SWITCH 9.7-250 PSIG
Product Attributes:
SeriesW117G
Product StatusActive
Applications-
Pressure TypeSwitch
Output TypeSPDT
Output-
Accuracy±5PSI (±34.47kPa)
Voltage - Supply-
Port StyleThreaded