PRESSURE SWITCH 1.2-20 PSIG
Product Attributes:
SeriesJ205G
Product StatusActive
Applications-
Pressure TypeSwitch
Operating Pressure1.2PSI ~ 20PSI (8.27kPa ~ 137.9kPa)
Output TypeSPDT
Output-
Accuracy±0.8PSI (±5.52kPa)
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Maximum Pressure5000PSI (34473.79kPa)
Operating Temperature-54°C ~ 107°C
Package / CaseCylinder, Threaded
Supplier Device Package-
TT-DKEY-2155-J205G-2S-C12TB-DIS-ND
in stockINR 24498.99
Whitman Controls, LLC
1 1
Whitman Controls, LLC 2155-J205G-2S-C12TB-DIS-ND
Sku: TT-DKEY-2155-J205G-2S-C12TB-DIS-ND
Description of product
PRESSURE SWITCH 1.2-20 PSIG
Product Attributes:
SeriesJ205G
Product StatusActive
Applications-
Pressure TypeSwitch
Output TypeSPDT
Output-
Accuracy±0.8PSI (±5.52kPa)
Voltage - Supply-
Port StyleThreaded