CREE J SERIES JK2835 LIGHT EMITT
Product StatusActive
ColorWhite, Cool
CCT (K)5700K
Flux @ 85°C, Current - Test-
Flux @ 25°C, Current - Test144lm (Typ)
Current - Test150mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)6.2V
Lumens/Watt @ Current - Test155 lm/W
CRI (Color Rendering Index)80
Current - Max200mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1113 (2835 Metric)
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
in stockINR 13.95
CreeLED, Inc.
Description of product
Product StatusActive
ColorWhite, Cool
CCT (K)5700K
Flux @ 85°C, Current - Test-
Current - Test150mA
CRI (Color Rendering Index)80
Current - Max200mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageSMD