LED WHITE 3500K JE2835 3V
Product StatusActive
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Flux @ 85°C, Current - Test50lm (Typ)
Flux @ 25°C, Current - Test59lm (Typ)
Current - Test150mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.95V
Lumens/Watt @ Current - Test133 lm/W
CRI (Color Rendering Index)90
Current - Max240mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1113 (2835 Metric)
Supplier Device PackageSMD
Size / Dimension0.110" L x 0.138" W (2.80mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
in stockINR 13.95
CreeLED, Inc.
Description of product
LED WHITE 3500K JE2835 3V
Product StatusActive
ColorWhite, Warm
Current - Test150mA
CRI (Color Rendering Index)90
Current - Max240mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageSMD