JE2835 3V N CLASS VIOLET
Product StatusActive
ColorViolet
Wavelength-
Current - Test140mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.28V
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max200mA
Luminous Flux @ Current/Temperature195mW (190mW ~ 200mW)
Temperature - Test25°C
Viewing Angle122°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Supplier Device Package1411
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
in stockINR 105.11999999999999
Cree LED
Description of product
JE2835 3V N CLASS VIOLET
Product StatusActive
ColorViolet
Wavelength-
Current - Test140mA
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max200mA
Temperature - Test25°C
Viewing Angle122°
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package1411