JE2835 3V N CLASS PC AMBER
Product StatusActive
ColorAmber
Wavelength-
Current - Test140mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.96V
Lumens/Watt @ Current - Test140 lm/W
Current - Max240mA
Luminous Flux @ Current/Temperature58lm (56lm ~ 60lm)
Temperature - Test25°C
Viewing Angle114°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Supplier Device Package1411
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
in stockINR 36
Cree LED
Description of product
JE2835 3V N CLASS PC AMBER
Product StatusActive
ColorAmber
Wavelength-
Current - Test140mA
Current - Max240mA
Temperature - Test25°C
Viewing Angle114°
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package1411