Coil TypeBipolar
Voltage - Rated24VDC
Current Rating (Amps)0.15 A
Accuracy-
Torque - Holding (oz-in / mNm)8.89 / 62.77
Size / DimensionRound - 1.650" Dia (42.00mm)
NEMA Frame Size-
Diameter - Shaft0.118" (3.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.394" (10.00mm)
Mounting Hole Spacing1.949" (49.50mm)
Termination StyleWire Leads with Connector
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Coil Resistance80 Ohms
Features-
TT-DKEY-2090-PM42S-075-015-ND
in stockINR 3579.5699999999997
Lin Engineering
1 1
Lin Engineering 2090-PM42S-075-015-ND
Sku: TT-DKEY-2090-PM42S-075-015-ND
Coil TypeBipolar
Voltage - Rated24VDC
Current Rating (Amps)0.15 A
Accuracy-
NEMA Frame Size-
Coil Resistance80 Ohms