PERMANENT MAGNET STEPPER MOTOR
Product Attributes:
Series-
Coil TypeBipolar
Voltage - Rated12VDC
Current Rating (Amps)0.47 A
Accuracy-
Torque - Holding (oz-in / mNm)3.47 / 24.51
Size / DimensionRound - 0.591" Dia (15.00mm)
NEMA Frame Size-
Diameter - Shaft0.079" (2.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.394" (10.00mm)
Mounting Hole Spacing1.260" (32.00mm)
Termination StyleWire Leads with Connector
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Coil Resistance8 Ohms
Features-
TT-DKEY-2090-PM25L-075-047-ND
in stockINR 3045.285
Lin Engineering
1 1
Lin Engineering 2090-PM25L-075-047-ND
Sku: TT-DKEY-2090-PM25L-075-047-ND
Product Attributes:
Series-
Coil TypeBipolar
Voltage - Rated12VDC
Current Rating (Amps)0.47 A
Accuracy-
NEMA Frame Size-
Coil Resistance8 Ohms