DC/DC CONVERTER 5V 75W
Product Attributes:
SeriesCQB75-300S-CMFC(D) (75W)
Product StatusActive
TypeEnclosed
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)450V
Number of Outputs1
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts)75W
Voltage - Isolation3 kV
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency82%
Operating Temperature-40°C ~ 105°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.60" L x 2.49" W x 1.35" H (116.8mm x 63.4mm x 34.2mm)
Approval AgencyCE
Standard Number62368-1
TT-DKEY-2034-CQB75-300S05N-CMFD-ND
in stockINR 24875.640000000003
Cincon Electronics Co. LTD
1 1
Cincon Electronics Co. LTD 2034-CQB75-300S05N-CMFD-ND
Sku: TT-DKEY-2034-CQB75-300S05N-CMFD-ND
Description of product
DC/DC CONVERTER 5V 75W
Product Attributes:
SeriesCQB75-300S-CMFC(D) (75W)
Product StatusActive
TypeEnclosed
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)450V
Number of Outputs1
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts)75W
Voltage - Isolation3 kV
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency82%
Mounting TypeChassis Mount