DC/DC CONVERTER 24V 50W
Product Attributes:
SeriesCQB50W8 CMFC(D) (50W)
Product StatusActive
TypeEnclosed
Voltage - Input (Min)9.5V
Voltage - Input (Max)75V
Number of Outputs1
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts)50W
Voltage - Isolation4.2 kV
ApplicationsITE (Commercial), Railway
Efficiency90%
Operating Temperature-40°C ~ 105°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.60" L x 2.49" W x 1.46" H (116.8mm x 63.4mm x 37.0mm)
Approval AgencyCE
Standard Number50155; 62368-1
TT-DKEY-2034-CQB50W8-36S24-CMFD-ND
in stockINR 23447.16
Cincon Electronics Co. LTD
1 1
Cincon Electronics Co. LTD 2034-CQB50W8-36S24-CMFD-ND
Sku: TT-DKEY-2034-CQB50W8-36S24-CMFD-ND
Description of product
DC/DC CONVERTER 24V 50W
Product Attributes:
SeriesCQB50W8 CMFC(D) (50W)
Product StatusActive
TypeEnclosed
Voltage - Input (Min)9.5V
Voltage - Input (Max)75V
Number of Outputs1
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts)50W
Voltage - Isolation4.2 kV
Efficiency90%
Mounting TypeChassis Mount