AC/DC CONVERTER 48V 80W
Product Attributes:
SeriesCFM81S (80W)
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 6-
Current - Output 11.67 A
Current - Output 6-
Power (Watts)80W
ApplicationsHousehold Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation3 kV
Efficiency90%
Operating Temperature-30°C ~ 85°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.00" L x 2.22" W x 1.34" H (76.2mm x 56.4mm x 34.0mm)
Approval Agency-
Standard Number60335-1
TT-DKEY-2034-CFM81S480-ND
in stockINR 501128.64
Cincon Electronics Co. LTD
1 1
Cincon Electronics Co. LTD 2034-CFM81S480-ND
Sku: TT-DKEY-2034-CFM81S480-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 48V 80W
Product Attributes:
SeriesCFM81S (80W)
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 6-
Current - Output 11.67 A
Current - Output 6-
Power (Watts)80W
Voltage - Isolation3 kV
Efficiency90%
Mounting TypeChassis Mount