AC/DC CONVERTER 15V 50W
Product Attributes:
SeriesCFM50S (50W)
Product StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 6-
Current - Output 13.33 A
Current - Output 6-
Power (Watts)50W
ApplicationsHousehold Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation3 kV
Efficiency88%
Operating Temperature-30°C ~ 80°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.60" L x 2.52" W x 1.36" H (91.4mm x 64.0mm x 34.5mm)
Approval AgencyCE, cURus, FCC
Standard Number60335-1; 62368-1
TT-DKEY-2034-CFM50S150-CA-ND
in stockINR 261859.63500000004
Cincon Electronics Co. LTD
1 1
Cincon Electronics Co. LTD 2034-CFM50S150-CA-ND
Sku: TT-DKEY-2034-CFM50S150-CA-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 15V 50W
Product Attributes:
SeriesCFM50S (50W)
Product StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 6-
Current - Output 13.33 A
Current - Output 6-
Power (Watts)50W
Voltage - Isolation3 kV
Efficiency88%
Mounting TypeChassis Mount