AC/DC CONVERTER 12V 330W
Product Attributes:
SeriesCFM500S (500W)
Product StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 6-
Current - Output 127.5 A
Current - Output 6-
Power (Watts)330W (500W Forced Air)
ApplicationsHousehold Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation4 kV
Efficiency91.5%
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Baseplate, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.35" L x 3.43" W x 1.67" H (136.0mm x 87.0mm x 42.5mm)
Approval AgencyCE, cURus, D-Mark, FCC
Standard Number60335-1; 62368-1
TT-DKEY-2034-CFM500S120C-ND
in stockINR 1717413.795
Cincon Electronics Co. LTD
1 1
Cincon Electronics Co. LTD 2034-CFM500S120C-ND
Sku: TT-DKEY-2034-CFM500S120C-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 12V 330W
Product Attributes:
SeriesCFM500S (500W)
Product StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 6-
Current - Output 127.5 A
Current - Output 6-
Voltage - Isolation4 kV
Efficiency91.5%
Mounting TypeChassis Mount