AC/DC CONVERTER 12V 300W
Product Attributes:
SeriesCFM500S (500W)
Product StatusActive
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 6-
Current - Output 125 A
Current - Output 6-
Power (Watts)300W (500W Forced Air)
ApplicationsHousehold Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation4 kV
Efficiency91.5%
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Baseplate, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.54" H (127.0mm x 76.2mm x 39.1mm)
Approval AgencyCE, cURus, D-Mark, FCC
Standard Number60335-1; 62368-1
TT-DKEY-2034-CFM500S120-ND
in stockINR 1533582.0899999999
Cincon Electronics Co. LTD
1 1
Cincon Electronics Co. LTD 2034-CFM500S120-ND
Sku: TT-DKEY-2034-CFM500S120-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Product Attributes:
SeriesCFM500S (500W)
Product StatusActive
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 6-
Current - Output 125 A
Current - Output 6-
Voltage - Isolation4 kV
Efficiency91.5%
Mounting TypeChassis Mount