AC/DC CONVERTER 48V 260W
Product Attributes:
SeriesCFM260S (260W)
Product StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 6-
Current - Output 15.42 A
Current - Output 6-
Power (Watts)260W
ApplicationsHousehold Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation3 kV
Efficiency93%
Operating Temperature-30°C ~ 80°C (With Derating)
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.60" L x 2.52" W x 1.59" H (116.8mm x 64.0mm x 40.5mm)
Approval Agency-
Standard Number60335-1; 62368-1
TT-DKEY-2034-CFM260S480C-ND
in stockINR 941747.7600000001
Cincon Electronics Co. LTD
1 1
Cincon Electronics Co. LTD 2034-CFM260S480C-ND
Sku: TT-DKEY-2034-CFM260S480C-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 48V 260W
Product Attributes:
SeriesCFM260S (260W)
Product StatusActive
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 6-
Current - Output 15.42 A
Current - Output 6-
Power (Watts)260W
Voltage - Isolation3 kV
Efficiency93%
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount