AC/DC CONVERTER 36V 101W
Product Attributes:
SeriesCFM130S (130W)
Product StatusActive
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 6-
Current - Output 12.8 A
Current - Output 6-
Power (Watts)101W (130W Forced Air)
ApplicationsHousehold Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation4 kV
Efficiency94%
Operating Temperature-30°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.00" L x 2.00" W x 1.20" H (76.2mm x 50.8mm x 30.5mm)
Approval AgencyCE, cURus, DEMKO, FCC
Standard Number60335-1; 60601-1; 62368-1
TT-DKEY-2034-CFM130S360-ND
in stockINR 566017.065
Cincon Electronics Co. LTD
1 1
Cincon Electronics Co. LTD 2034-CFM130S360-ND
Sku: TT-DKEY-2034-CFM130S360-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 36V 101W
Product Attributes:
SeriesCFM130S (130W)
Product StatusActive
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 6-
Current - Output 12.8 A
Current - Output 6-
Voltage - Isolation4 kV
Efficiency94%
Mounting TypeChassis Mount