AC/DC CONVERTER 24V 101W
Product Attributes:
SeriesCFM130M (130W)
Product StatusActive
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 6-
Current - Output 14.2 A
Current - Output 6-
Power (Watts)101W (130W Forced Air)
ApplicationsHousehold Appliances, Medical
Voltage - Isolation4 kV
Efficiency93%
Operating Temperature-30°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.00" L x 2.00" W x 1.20" H (76.2mm x 50.8mm x 30.5mm)
Approval AgencyCE, cURus, FCC, TUV
Standard Number-
TT-DKEY-2034-CFM130M240-ND
in stockINR 749156.85
Cincon Electronics Co. LTD
1 1
Cincon Electronics Co. LTD 2034-CFM130M240-ND
Sku: TT-DKEY-2034-CFM130M240-ND
Description of product
AC/DC CONVERTER 24V 101W
Product Attributes:
SeriesCFM130M (130W)
Product StatusActive
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 6-
Current - Output 14.2 A
Current - Output 6-
Voltage - Isolation4 kV
Efficiency93%
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount