RES 240 OHM 5% 1W AXIAL
Product StatusActive
Resistance240 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)
Failure Rate-
TT-DKEY-2019-MOS1CT528R241JTR-ND,2019-MOS1CT528R241JCT-ND
in stockINR 54.405
KOA Speer Electronics, Inc.
1 1
KOA Speer Electronics, Inc. 2019-MOS1CT528R241JTR-ND,2019-MOS1CT528R241JCT-ND
Sku: TT-DKEY-2019-MOS1CT528R241JTR-ND,2019-MOS1CT528R241JCT-ND
Description of product
RES 240 OHM 5% 1W AXIAL
Product StatusActive
Resistance240 Ohms
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial