POT 1K OHM 1/3W CERMET LINEAR
Product Attributes:
SeriesSMC-10
Product StatusActive
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
Features-
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeSide Adjustment
Temperature Coefficient-
Rotation235°
Resistive MaterialCermet
Termination StylePC Pins
Actuator TypeRound
Actuator Length1.181" (30.00mm)
Actuator Diameter0.157" (4.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
TT-DKEY-1993-SMC10H04-102A2020MTA-ND
in stockINR 562.016
Amphenol Piher Sensing Systems
1 1
Amphenol Piher Sensing Systems 1993-SMC10H04-102A2020MTA-ND
Sku: TT-DKEY-1993-SMC10H04-102A2020MTA-ND
Description of product
POT 1K OHM 1/3W CERMET LINEAR
Product Attributes:
SeriesSMC-10
Product StatusActive
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±20%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
Built in SwitchNone
Number of Turns1.0
TaperLinear
Number of Gangs1
Adjustment TypeSide Adjustment
Temperature Coefficient-
Rotation235°
Resistive MaterialCermet
Termination StylePC Pins
Actuator TypeRound